Poszerzamy kwalifikacje- METODA DOBREGO STARTU

Utworzono dnia 28.10.2016

W dniach 24-27 października Dyrekcja Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Słaborowicach zorganizowała wyjazd do Wrocławia w celu szkolenia

pt „Metoda Dobrego Startu”

Prof. Marty Bogdanowicz.

Szkolenie odbyło się na dwóch stopniach, w których uczestniczyły Nasze dwie nauczycielki. Na pierwszym etapie warsztaty prowadziła Prof. Marta Bogdanowicz, zaś etap drugi poprowadziła Pani Ewa Jakacka. Na zakończenie odbytego szkolenia Nasze nauczycielki uzyskały certyfikaty upoważniające do prowadzenia zajęć za pomocą MDS.

Metoda Dobrego Startu (MDS) Marty Bogdanowicz jest to metoda wspomagania rozwoju psychomotorycznego, edukacji i terapii, angażujących naukę wielozmysłową: wzrokowo – słuchowo – dotykowo – kinestetyczno – ruchowe oraz funkcje językowe i wykonawcze. Celem MDS jest kształtowanie mowy, przygotowanie dzieci do nauki czytania i pisania, uczenie rysowania, poznawanie liter i cyfr.

Metoda uruchamia rozwój funkcji uczestniczących w procesie czytania i pisania oraz współpracę między nimi czyli integrację percepcyjno – motoryczną. Podejście metodyczne: uczenia się polisensorycznego, w działaniu i w zabawie sprzyja rozwojowi każdego dziecka. Dużą korzyść zyskują dzieci w wieku przedszkolnym o opóźnionym rozwoju mowy, mające wadę słuchu, o niższą sprawność intelektualną, a zwłaszcza dzieci „ryzyka dysleksji” oraz uczniowie z dysleksją w okresie nauczania wczesnoszkolnego. Program zajęć obejmuje: ćwiczenia orientacyjno – porządkowe, orientacji w schemacie ciała oraz przestrzeni, ćwiczenia językowe, a następnie ruchowe, ruchowo – słuchowe (rytmiczne) i ruchowo – słuchowo – wzrokowe. Podczas tych ostatnich dzieci śpiewając piosenkę lub recytując wierszyk/rymowankę rysują figury geometryczne lub piszą litery i cyfry.

Nie odnaleziono wydarzeń w wybranym okresie.